Oppo Reno 6
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 64,999
💡 As Sep 07, 2021
DISPLAY
6.4"
BATTERY
4310mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
173g
Display
| Release Date | Sep 07, 2021 |
| Screen Size | 6.4 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | N/A |
Performance
| Processor | 2.3Ghz Octa Core |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 ColorOS 11.1 |
| GPU | Adreno 618 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 64,999 |
Camera
| Main Camera | Quad Camera 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 44 MP, f/2.4, 24mm (wide), Video (1080p@30/120fps, gyro-EIS) |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30/60/120fps) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 4310mAh |
| Wired Charging | Fast charging 50W, USB Power Delivery 2.0, VOOC 4.0 |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 159.1 x 73.3 x 7.8 mm |
| Weight | 173g |
| Colors | Aurora, Stellar Black |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



