Oppo Reno 5 Pro
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 84,999
💡 As Feb 26, 2021
DISPLAY
6.5"
BATTERY
4350mAh
RAM
12GB
STORAGE
256GB
NETWORK
5G Enabled
WEIGHT
173g
Display
| Release Date | Feb 26, 2021 |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~405 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.6 GHz Cortex-A77 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Chipset | Mediatek MT6889Z Dimensity 1000+ (7nm) |
| Operating System | Android 11 ColorOS 11.1 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Connectivity
| Network | 5G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 84,999 |
Camera
| Main Camera | Quad Camera 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.73", PDAF + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", Video (1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, HDR) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 4350mAh |
| Wired Charging | Fast charging 65W |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 159.7 x 73.2 x 7.6 mm |
| Weight | 173g |
| Colors | Galactic Silver, Starry Black |
Other Features
| Memory Card Support | N/A |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Glass front + Gorilla Glass), Glass back + Gorilla Glass), Aluminum frame, Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



