Oppo Reno 11F
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 84,999
💡 As Mar 20, 2024
DISPLAY
6.7"
BATTERY
5000mAh
RAM
8GB
STORAGE
256GB
NETWORK
5G Enabled
WEIGHT
177g
Display
| Release Date | Mar 20, 2024 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2412 Pixels (~394 PPI) |
| Protection | Panda Glass |
Performance
| Processor | Octa-core (2 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 ColorOS 14 |
| GPU | Mali-G68 MP4 |
Connectivity
| Network | 5G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 84,999 |
Camera
| Main Camera | Triple Camera: 64 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", PDAF + 8 MP, f/2.2, 16mm, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Front Camera | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74, Video (4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 5000mAh |
| Wired Charging | Fast battery 67W wired, PD2.0, QC3, 100% in 48 min, Reverse wired |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 161.1 x 74.7 x 7.5 mm |
| Weight | 177g |
| Colors | Palm Green, Ocean Blue, Coral Purple |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 24-bit/192kHz audio, Speaker Phone |
| Extra Features | Glass front, plastic frame, glass back, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



