Oppo Reno 11
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 129,999
💡 As Jan 11, 2024
DISPLAY
6.7"
BATTERY
5000mAh
RAM
12GB
STORAGE
256GB
NETWORK
5G Enabled
WEIGHT
182g
Display
| Release Date | Jan 11, 2024 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2412 Pixels (~394 PPI) |
| Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
Performance
| Processor | Octa-core (2 x 2.6 GHz Cortex-A78 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| Operating System | Android 14 ColorOS 14 |
| GPU | Mali-G68 MP4 |
Connectivity
| Network | 5G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v5.3 with A2DP, LE, apt-X HD, LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared Remote | Yes |
Price
| Pakistan | Rs 129,999 |
Camera
| Main Camera | Triple Camera 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", PDAF, OIS + 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74", PDAF, 2x optical zoom + 8 MP, f/2.2, 16mm |
| Front Camera | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74, Video (4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Video | Video (4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 5000mAh |
| Wired Charging | Fast battery 67W wired, PD, QC3, 100% in 45 min, Reverse wired |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 162.4 x 74.3 x 7.9 mm |
| Weight | 182g |
| Colors | Wave Green, Rock Grey |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 24-bit/192kHz audio, Speaker Phone |
| Extra Features | Ip65 rating, Glass front, plastic frame, glass back, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



