Oppo F21 Pro 5G
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 104,999
💡 As Apr 11, 2022
DISPLAY
6.43"
BATTERY
4500mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
5G Enabled
WEIGHT
173g
Display
| Release Date | Apr 11, 2022 |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | Schott Xensation glass |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.4 GHz Kryo 265 Gold + 4 x 1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 12 ColorOS 12.1 |
| GPU | Adreno 619 |
Connectivity
| Network | 5G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 104,999 |
Camera
| Main Camera | Triple Camera 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF + 2 MP, f/3.3, (microscope) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 4500mAh |
| Wired Charging | Fast charging 33W, 31% in 15 min, 100% in 63 min |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
| Weight | 173g |
| Colors | Cosmic Black, Sunset Orange, Rainbow Spectrum |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | RGB ring lights around the cameras (notifications, charging progress), IPX4, dust and water resistant, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



