Oppo F19 Pro
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 49,999
💡 As Mar 25, 2021
DISPLAY
6.43"
BATTERY
4310mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
172g
Display
| Release Date | Mar 25, 2021 |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A75 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Mediatek MT6779V Helio P95 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 ColorOS 11.1 |
| GPU | PowerVR GM9446 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 49,999 |
Camera
| Main Camera | Quad Camera 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 32 MP, Video (1080P/720P@30fps) |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30/120fps; gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | touch focus, phase detection, panorama, HDR |
Battery & Charging
| Battery | 4310mAh |
| Wired Charging | Fast battery charging 30W |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 160.1 x 73.2 x 7.8 mm |
| Weight | 172g |
| Colors | Fluid Black, Fantastic Purple |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Active noise cancellation with dedicated mic, Document viewer, Photo viewer/editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



