Oppo F17 Pro
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 44,999
💡 As Oct 17, 2020
DISPLAY
6.43"
BATTERY
4015mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
164g
Display
| Release Date | Oct 17, 2020 |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3+ |
Performance
| Processor | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A75 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Mediatek Helio P95 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 ColorOS 7.2 |
| GPU | PowerVR GM9446 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 44,999 |
Camera
| Main Camera | Quad Camera 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | Dual 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3 |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 4015mAh |
| Wired Charging | Fast charging 30W, 50% in 30 min, 100% in 53 min, VOOC 4.0 |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 160.1 x 73.8 x 7.5 mm |
| Weight | 164g |
| Colors | Magic Blue, Matte Black, Metallic White |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC (dedicated slot) |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



