Oppo F17
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 37,999
💡 As Oct 17, 2020
DISPLAY
6.44"
BATTERY
4015mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
163g
Display
| Release Date | Oct 17, 2020 |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | N/A |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 10 ColorOS 7.2 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 37,999 |
Camera
| Main Camera | Quad Camera 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", PDAF + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (1080p@30fps) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 4015mAh |
| Wired Charging | Fast charging 30W, 50% in 30 min, 100% in 53 min, VOOC 4.0 |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 159.8 x 72.8 x 7.5 mm |
| Weight | 163g |
| Colors | Dynamic Orange, Navy Blue, Classic Silver |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC (dedicated slot) |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



