Oppo A96
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 77,999
💡 As Mar 21, 2022
DISPLAY
6.59"
BATTERY
5000mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
191g
Display
| Release Date | Mar 21, 2022 |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2412 Pixels (~401 PPI) |
| Protection | N/A |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.4 GHz Kryo 265 Gold + 4 x 1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 ColorOS 11.1 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.1 with A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 77,999 |
Camera
| Main Camera | Dual 50 MP, f/1.8 + 2 MP, f/1.2 |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (1080p@30fps) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Panorama, Portrait, Time-lapse, Sticker, Slow-motion, Text scanner, Extra HD, Google lens |
Battery & Charging
| Battery | 5000mAh |
| Wired Charging | Fast charging 33W, 50% in 26 min |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 164.4 x 75.7 x 8.4 mm |
| Weight | 191g |
| Colors | Stary Black, sunset Blue |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (side mounted), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | IP5X dustproof, IPX4 waterproof, Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



