Oppo A95
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 41,999
💡 As Nov 15, 2021
DISPLAY
6.43"
BATTERY
5000mAh
RAM
8GB
STORAGE
128GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
175g
Display
| Release Date | Nov 15, 2021 |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | N/A |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold + 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Chipset | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Operating System | Android 11 ColorOS 11.1 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE, apt-X HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 41,999 |
Camera
| Main Camera | Triple Camera 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF + 2 MP, f/2.4, (macro) + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/3.06", Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 5000mAh |
| Wired Charging | Fast charging 33W, 54% in 30 min, SuperVOOC 2.0 |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 160.3 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | 175g |
| Colors | Glowing Starry Black, Glowing Rainbow Silver |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



