Oppo A78
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 64,999
💡 As Dec 24, 2023
DISPLAY
6.43"
BATTERY
5000mAh
RAM
8GB
STORAGE
256GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
180g
Display
| Release Date | Dec 24, 2023 |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Multitouch |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~409 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor | Octa-core (4 x 2.4 GHz Kryo 265 Gold + 4 x 1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 ColorOS 13.1 |
| GPU | Adreno 610 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.0 with A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 64,999 |
Camera
| Main Camera | Dual Camera 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF + 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (1080p@30fps) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | Geo-tagging, Phase detection, Panorama, HDR |
Battery & Charging
| Battery | 5000mAh |
| Wired Charging | Fast charging 67W wired, PD, 76% in 30 min |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 160 x 73.2 x 7.9 mm |
| Weight | 180g |
| Colors | Mist Black, Aqua Green |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | IP54, dust and splash resistant, Photo/video editor, Document editor |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



