Oppo A6S Pro
Latest
Click to zoom
Oppo
Rs 99,999
💡 As Mar 30, 2026
DISPLAY
6.57"
BATTERY
7000mAh
RAM
8GB
STORAGE
256GB
NETWORK
4G Enabled
WEIGHT
194g
Display
| Release Date | Mar 30, 2026 |
| Screen Size | 6.57 inches |
| Display Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B Colors |
| Resolution | 1080 x 2372 Pixels (~397 PPI) |
| Protection | AGC DT-Star D+ |
Performance
| Processor | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Chipset | MediaTek Helio G100 MAX |
| Operating System | Android 16 ColorOS 16 |
| GPU | ARM Mali-G57 MP2 |
Connectivity
| Network | 4G Enabled |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | v5.4 with A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared Remote | N/A |
Price
| Pakistan | Rs 99,999 |
Camera
| Main Camera | Dual Camera 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF + 2 MP |
| Front Camera | 50 MP, (wide), Video (1080p@30fps) |
| Video | Video (1080p@30/60/120fps) |
| Flash | Yes |
| Camera Features | HDR, panorama |
Battery & Charging
| Battery | 7000mAh |
| Wired Charging | Fast battery 80W, 33W PPS, 13.5W PD, 5W reverse wired |
| Wireless Charging | N/A |
Design & Build
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8.18mm (Lumina Forest), 8.21mm (Eclipse Blue) |
| Weight | 194g |
| Colors | Lumina Frost, Eclipse Blue |
Other Features
| Memory Card Support | microSDXC |
| Torch | yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity |
| Sound | 3.5mm Audio Jack, Speaker Phone |
| Extra Features | Glass front, plastic frame, plastic back, IP68/IP69K dust-tight and water-resistant (high-pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Customer Reviews
No Reviews Yet
Be the first to share your experience with this product!



